FDU prava 25 mensie

prof. Mgr. Ljuboslav Majera

Profesor Katedry herectva

 
Kancelária: 
Telefón: 048/4320 xxx
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 
 
Dátum narodenia: 03. 11. 1951 B Báčskom Petrovci v bývalej Juhoslávii.
Základnú školu a gymnázium absolvoval v slovenčine. Ako štipendista RTV Nový Sad diplomoval v roku 1975 na VŠMU v Bratislave odbore divadelná réžia u profesora Karola Zachara a Miloša Pietora. Osem rokov profesionálnej práce pôsobil ako režisér v Televízii Nový Sad a ďalších jedenásť rokov v Novosadskom rozhlase v redakcii dramatických vysielaní. Režíroval desiatky dokumentárnych filmov, reportáží a fejtónov a viac ako 100 rozhlasových hier pre deti a dospelých vo všetkých jazykoch vysielacieho programu (srbčina, slovenčina, maďarčina, rumunčina). Jeho rozhlasové hry reprezentovali Novosadský rozhlas a na Juhoslovanských dňoch rozhlasu viacej rokov za sebou, kde získal aj mnohé ceny. Ako hosťujúci režisér pracoval v rozhlase v Belehrade, Sarajeve, Bratislave, Berlíne.
Paralelne režíroval aj divadelné predstavenie doma a na Slovensku v profesionálnych aj ochotníckych divadlách (vyše 160 réžií).
Počas 40 ročnej praxe získal skúsenosti v Novom sade, Belehrade, Kikinde, Subotnici, Zrenjaninje, Šabci, Budve, Kruševci, Mostáre, Petrovci, Kovačici, Bratislave, Nitre, Trnave, Zvolene, Brezne, Berlíne... svoju réžijno umeleckú tvorbu prezentoval na scénach bývalej Juhoslávie, Československa, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Dánska, Francúzska, Egypta, Kanady a vytvoril si vlastný provokačný réžijný rukopis, ktorého aktuálnosť a tvorivá svojbytnosť bola ocenená množstvom odborných ocenení. Dosiahnuté umelecké výsledky a úspešnosť v práci s rôznorodými súbormi boli odporučením k menovaniu Mgr.art. Ljuboslava Majeru na miesto riadneho profesora Akadémie umení v Novom Sade, ktorá ho metodologicky definovanou pedagogickou skúsenosťou v práci so študentmi adekvátne odporúča aj na miesto profesora pre vysoké umelecké školy dramatického zamerania doma i v zahraničí. Od 1. októbra 2004 prednáša aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Ocenenia:
- Steriova cena (najvyššia cechovská) za réžiu predstavenia „Cesta do Nantu“
- 3x „Zlatá maska“ (Juhoslovanský festival ochotníkov)
- 5x „Najlepšia réžia“ (Festival malých a experimentálnych divadiel – Pánčevo)
- Najlepšia réžia vo Vršci, Sombore, Belehrade, Vranji (Vojvodinské a Srbské prehliadky)
- Bábkoherecká cena za réžiu „Srboljub Stanković“ v Subotici 

 

 

Prednášané predmety: