FDU prava 25 mensie

Mgr. art. Zuzana Budinská, ArtD.

Odborný asistent Katedry herectva

 
Kancelária: 
Telefón: 048/4320 xxx
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 
 
Absolventka odboru herectva a doktorandského štúdia na Akadémii umení v Banskej Bystrici (2002, 2014), pedagóg, redaktorka, recitátorka, moderátorka. Začínala v Slovenskom komornom divadle v Martine. Neskôr bola redaktorkou a moderátorkou TV Trenčín, kde súčasne autorsky a redakčne spracovala aj širšie audiovizuálne útvary, kam napríklad patrí aj televízny portrét Juraja Sarvaša či Idy Rapaičovej. Už ako poslucháčka fakulty účinkovala v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene, v televízii a v rozhlase. Dnes sa pedagogicky činí na Akadémii umení v odbore umelecký prednes, intenzívne sa venuje tejto problematike aj prispievaním do odborných periodík, či prednáškovou činnosťou. Už niekoľko rokov je členkom medzinárodnej poroty festivalu umeleckého slova Poděbradské dni poézie. V roku 2017 zorganizovala na pôde Akadémie umení konferenciu s medzinárodnou účasťou Rétorika dnes. Širšie umelecké kontexty nachádzame v jej spolupráci s ľudovým umením, v moderovaní spoločenských podujatí a v autorsko-režisérskej aktivite súvisiacej s nasnímaním portrétov niektorých slovenských umelcov a kultúrnych udalostí. Od roku 2014 pôsobí v ženskom triu KRAJKA, s ktorým pravidelne koncertuje a v júni 2017 nahrali svoje profilové CD s ľudovou hudbou Štefana Molotu.
V roku 2010 vydala svoju prvotinu Básničky zo Zuzkinej poličky, o rok neskôr jej pokračovanie Básničky zo Zuzkinej poličky 2. a v roku 2015 uviedla do života tretí zväzok svojich lyrických, miestami aj sarkazmom podložených poetických výtvorov Smutnokrásny rok. V roku 2017 napísala monografiu o speváčke a zberateľke ľudových piesní trenčianskeho regiónu Lýdii Fajtovej s názvom Gavurka. 

 

 

Prednášané predmety: