FDU prava 25 mensie

Anna Gromanová na univerzite SUPSI vo Švajčiarsku

Anna Gromanová z katedry Herectvo bola 23. novembra 2021 vymenovaná za profesorku (funkčné miesto profesora) pre umelecký rozvoj a výučbu fyzického divadla na univerzite SUPSI (La Scuola universitaria professionale della Svizzera italiana) v Lugane vo Švajčiarsku. Ceremónia sa uskutočnila v LAC Lugano Arte e Cultura.
Anna Gromanová je jednou z prvých absolventov Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Už počas štúdia účinkovala v divadlách v Banskej Bystrici, Rožňave, Martine a vo Zvolene. Neskôr spolupracovala s českým divadlom Tramtária v Olomouci a divadlom Continuo v Maloviciach. V roku 2010 získala titul Ph.D. na DAMU v Prahe. Viac ako 10 rokov bola členkou medzinárodného divadelného štúdia Farma v jeskyni v Prahe pod vedením Viliama Dočolomanského. Počas jej pôsobenia vo Farme v jeskyni divadlo obdržalo mnoho ocenení. Napríklad najprestížnejšie európske divadelné ocenenie XII Europe Prize Theatrical Realities. Okrem pedagogického pôsobenia na FDU AU spolupracuje s vysokými školami venujúcimi sa výchove hercov v Českej republike, Slovinsku, na Mallorke a vo Švajčiarsku. Na Slovensku i v zahraničí vedie workshopy. Po stránke pohybovej a choreografickej pripravuje inscenácie v niekoľkých slovenských a zahraničných divadlách.

Na fotografiách z ceremónie sú tiež v poradí zľava Alberto Petruzzella, ktorý je vo finančnom sektore predsedom Associazione Bancaria Ticinese (ABT), členom predstavenstva Cornèr Bank, v oblasti vzdelávania je predsedom Univerzity aplikovaných vied a umení južného Švajčiarska (SUPSI) a Študijného centra Villa Negroni (CSVN) a členom správnej rady Università della Svizzera Italiana (USI), Anna Gromanová, Corinna Vitale, ktorá je dekankou Accademia teatro Dimitri Verscio a Franco Gervasoni, rektor univerzity SUPSI Lugano.