FDU prava 25 mensie

Anna Gromanová vymenovaná za profesorku

Anna Gromanová z katedry Herectvo bola 23. novembra 2021 vymenovaná za profesorku pre umelecký rozvoj a výučbu fyzického divadla. Ceremónia sa uskutočnila v LAC Lugano Arte e Cultura.
Anna Gromanová je absolventkou Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Už počas štúdia účinkovala v divadlách v Banskej Bystrici, Rožňave, Martine a vo Zvolene. Neskôr spolupracovala s českým divadlom Tramtária v Olomouci a divadlom Continuo v Maloviciach. V roku 2010 získala titul Ph.D. na DAMU v Prahe. Viac ako 10 rokov bola členkou medzinárodného divadelného štúdia Farma v jeskyni v Prahe pod vedením Viliama Dočolomanského. Tvorba tohto súboru prekračuje hranice žánrov fyzického, tanečného a hudobného divadla. Predstavenia tu vznikajú na základe dlhodobého výskumu, ktorý je zameraný na prenos ľudskej skúsenosti mimo slovo a limity bežného porozumenia. Divadlo prezentovalo svoju tvorbu vo viac ako 50 mestách na 3 kontinentoch a bolo ocenené prestížnymi českými a medzinárodnými cenami. Okrem pedagogického pôsobenia na FDU AU spolupracuje s vysokými školami venujúcimi sa výchove hercov v Českej republike, Slovinsku, na Mallorke a vo Švajčiarsku. Na Slovensku i v zahraničí vedie workshopy. Po stránke pohybovej a choreografickej pripravuje inscenácie v niekoľkých slovenských a zahraničných divadlách.

Na fotografiách z ceremónie sú tiež v poradí zľava Alberto Petruzzella, ktorý je vo finančnom sektore predsedom Associazione Bancaria Ticinese (ABT), členom predstavenstva Cornèr Bank, v oblasti vzdelávania je predsedom Univerzity aplikovaných vied a umení južného Švajčiarska (SUPSI) a Študijného centra Villa Negroni (CSVN) a členom správnej rady Università della Svizzera Italiana (USI), Anna Gromanová, Corinna Vitale, ktorá je dekankou Accademia teatro Dimitri Verscio a Franco Gervasoni, rektor univerzity SUPSI Lugano.